#WokółLiturgii – TRZY NAJWAŻNIEJSZE DNI W ROKU
Kolejny Wielki Post w naszym życiu dobiega końca, w tym tygodniu przeżywać będziemy Triduum Paschalne, czyli najważniejsze trzy dni w ciągu roku liturgicznego, które można nazwać: dniem miłości (Wielki Czwartek), wiary (Wielki Piątek) oraz nadziei (Wielka Sobota).
Święta Wielkanocne związane są z żydowską Paschą. Naród Izraelski przed swoim wyjściem z niewoli egipskiej spożywał baranka paschalnego. Chrześcijanie wierzą, że Chrystus, kiedy spożywał ze swoimi uczniami ostatnią Wieczerzę Paschalną, wypełnił przepowiednie Starego Testamentu. Tym samym Jezus jest „nowym” Barankiem Paschalnym, który dokonał zbawczej ofiary na drzewie krzyża.
Triduum Paschalne było celebrowane już w IV wieku. Triduum Paschalne rozpoczyna sprawowanie Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej. W Wielki Czwartek sprawuje się tylko jedną liturgię – Mszę Wieczerzy Pańskiej. To pamiątka Wieczerzy, którą spożył Jezus ze swoimi uczniami. Następnie nakazał uczniom, by czynili to na Jego pamiątkę. Zatem Wielki Czwartek to dzień ustanowienia dwóch sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Po zakończeniu tej liturgii przenosi się Najświętszy Sakrament do Ciemnicy, gdzie my, podobnie jak uczniowie, trwamy z Jezusem na modlitwie.
Wielki Piątek – to dzień, kiedy Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. To dzień powagi, skupienia i postu, w którym oddajemy cześć drzewu krzyża. Tego dnia obnażony jest ołtarz (nie ma kwiatów, świec i obrusu). W tym dniu liturgię powinno się sprawować o godzinie 15.00 – w godzinie śmierci Jezusa. W czasie liturgii zostaje uroczyście wniesiony krzyż, znak naszego zbawienia. Po jej zakończeniu następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu.
Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania – Liturgia Wigilii Paschalnej, która jest koroną wszystkich liturgii, bogata w wiele symboli, przypomina na nowo dzieło zbawienia, którego dokonał Bóg z miłości do człowieka. Jest to czas świętowania zmartwychwstania Chrystusa. Wszystkie obrzędy Wigilii Paschalnej odbywają się w nocy: nie wolno ich rozpocząć, zanim nie zapadnie noc, a należy je zakończyć przed świtem niedzieli. Liturgia Wigilii Paschalnej składa się z obrzędu światła, śpiewu Exultetu (hymn wielkanocny), rozbudowanej liturgii słowa, liturgii chrzcielnej oraz liturgii eucharystycznej. Na zakończenie Liturgii Wigilii Paschalnej powinna się odbyć procesja rezurekcyjna, która jest uroczystym ogłoszeniem faktu Zmartwychwstania Jezusa. W wielu naszych parafiach procesja rezurekcyjna odbywa się w niedzielę rano. Chcąc podkreślić wartość tych świąt, Kościół obchód Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego przeżywa przez kolejne dni jako oktawę aż do II Niedzieli wielkanocnej (Niedziela Miłosierdzia Bożego). W tych dniach Kościół w Modlitwie eucharystycznej każdego dnia modli się słowami:
Dlatego stajemy przed Tobą i zjednoczeni z całym Kościołem, uroczyście obchodzimy święty dzień, Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa. Przez Niego prosimy Ciebie, wszechmogący Boże.
Triduum Paschalne to jedna liturgia, która rozpoczyna się w Wielki Czwartek i kończy się II nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.
Jak dobrze przeżyć Triduum Paschalne?
- Wsłuchaj się w Liturgię Słowa oraz we wszystkie znaki i gesty, które są wykonywane.
- Uczestnicz w całym Triduum Paschalnym.
- Znajdź czas na Adorację Jezusa w Ciemnicy oraz Grobie Pańskim.
- Uświadom sobie, że te wydarzenia są także dla Ciebie, bo także dla Ciebie Chrystus ustanowił Eucharystię i Kapłaństwo, oddał życie za ciebie i wreszcie zmartwychwstał.