Sutanna-strój dla duchownych
W dzisiejszym artykule chciałbym skupić się troszeczkę nad wymową stroju duchownego jakim jest sutanna.
“Sutanna nie jest ubiorem w szeregu innych strojów, ale jest wyznaniem wiary przed ludźmi, jest odważnym świadectwem danym Chrystusowi, jest przyznaniem się do Kościoła.” – tak pisał kiedyś kardynał Stefan Wyszyński.
We współczesnym świecie dość często można zauważyć duchownych ,którzy zamiast sutanny używają garnituru z koszulą na koloratkę.
Oczywiście nie jest to żaden nietakt,gdzyż w naszym kraju obowiązują obydwie formy stroju-sutanna lub garnitur.
Ale zadajmy sobie pytanie. Skąd tak naprawdę wziął się ten ubiór przeznaczony dla kapłanów?
Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, sięgnąć musimy do początków chrześcijaństwa, kiedy normą było noszenie długich tunik. Strój kapłanów nie różnił się wówczas niczym od stroju ludzi świeckich. Z czasem, gdy ubiór ten podlegał różnym przemianom, aż w końcu uległ skróceniu, Kościół nakazał swoim duchowym zachować dotychczasowe odzienie, by wyglądali przyzwoicie i wyróżniali się wśród ludzi. Tak od VI wieku długa suknia stała się oficjalnym strojem kapłanów.
Oczywiście należy wspomnieć, że strój ten ulegał wielu zmianom ze względu na zmienaijącą się modę. Od luźnej z szerokimi rękawami aż do dopasowanej do sylwetki.
Aby nie zmarznąć w mroźne zimowe dni, księża sięgają po ciepły sweter lub – co chyba częściej u nas spotykane – klasyczny polar.
Również dopiero w XVI wieku zostały ustalone barwy strojów kleru w zależności od hierarchii kościelnej. Jedyne, co wcześniej było narzucone, to zakaz noszenia kolorów jaskrawych. Najprawdopodobniej kapłani pierwotnie ubierali się w szaty białe, symbolizujące ich czystość i posługę Bogu. Biel stroju zachowała się dziś w sutannie papieskiej. Upowszechnił się pogląd, że to papież Pius V zapoczątkował noszenie tego koloru – wybrany na stolicę apostolską jako sługa zakonu dominikańskiego, nie chciał porzucać swojego habitu.
Nie jest to jednak wersja oficjalnie potwierdzona, tym bardziej, że już w średniowieczu papieże, na wzór pierwszych chrześcijańskich kapłanów przywdziewali białą szatę. Księżom natomiast została przydzielona barwa czarna. Założenie sutanny w tym kolorze jest symbolicznym gestem odejścia dla świata oraz rezygnacji z dóbr, którymi kusi i zagłębieniem w wieczności.