#JestemWolny [10] Kryteria określające uzależnienie od komputera i Internetu
Aby ocenić, czy dana osoba jest uzależniona od komputera i Internetu zostały stworzone kryteria, na podstawie sugestii DSM-IV[1], określające uzależnienie. Wystąpienie trzech z siedmiu kryteriów oznacza pojawienie się uzależnienia[2]:
I. „Tolerancja, która może się ujawnić w dwojaki sposób:
A) Zwiększenie czasu korzystania z Internetu dla osiągnięcia tej samej satysfakcji.
B) Wyraźny spadek satysfakcji przy korzystaniu z Internetu przez taki sam czas.
II. Zespół abstynencyjny.
A) Objawy typowe dla zespołu abstynencyjnego:
-
- Nieudane próby zaprzestania lub zredukowania czasu korzystania
z Internetu. - Co najmniej dwa z wymienionych kryteriów pojawiające się
w ciągu kilku dni do miesiąca od zaprzestania lub zredukowania czasu korzystania z komputera:
a) pobudzenie psychoruchowe,
b) lęk,
c) obsesyjne myślenie o tym, co dzieje się w Internecie,
d) fantazje i marzenia senne o Internecie,
e) dowolne lub mimowolne naśladowanie ruchu palców na klawiaturze. - Wymienione objawy powodują zaburzenia w funkcjonowaniu społecznym, zawodowym i innych ważnych sferach życia.
- Nieudane próby zaprzestania lub zredukowania czasu korzystania
B) Korzystanie z Internetu w celu uniknięcia zespołu abstynencyjnego.
III. Częstotliwość i czas korzystania z Internetu większe od zamierzonych.
IV. Uporczywe pragnienie zaprzestania lub ograniczenia korzystania
z Internetu.
V. Większość zajęć koncentrowana na czynnościach związanych z Internetem (np. porządkowanie plików, kupowanie książek o sieci, poznawanie nowych wyszukiwarek, ściąganie nowych plików).
VI. Ograniczenie lub rezygnacja z czynności i zainteresowań (społecznych, zawodowych, rekreacyjnych) istniejących przed uzależnieniem na rzecz korzystania z Internetu.
VII. Korzystanie z Internetu mimo świadomości pogłębiania się szkodliwych następstw fizycznych, społecznych lub psychologicznych (np. ograniczenie snu, problemów rodzinnych, spóźniania się, zaniedbywania obowiązków, rezygnacji z innych form aktywności itp.)”[3].
Drogi czytelniku, jeśli czytając ten artykuł wiesz, że występują u Ciebie trzy odpowiedzi twierdzące, powinieneś się zastanowić, czy nie spędzasz zbyt wiele czasu przed komputerem, tabletem, smartfonem itp.
[1] DSM-IV (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders – Fourth Edition) – Kryteria klasyfikacji zaburzeń psychicznych, opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne w 1994 roku. Służą jako podstawa diagnozy chorób psychicznych. W podręczniku DSM-IV obok kryteriów diagnostycznych uwzględniono także opis zaburzeń i wytyczne do terapii. Innym dużym systemem klasyfikacyjnym stosowanym w psychologii klinicznej i w psychiatrii jest system prezentowany w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Ostatniej rewizji DSM (DSM-IV) dokonano w celu skoordynowania terminologii z terminologią ICD-10.
[2] Por. I. Pospiszyl, Patologie społeczne, Warszawa 2008, s. 188.
[3] I. Pospiszyl, Patologie społeczne, Warszawa 2008, s. 189.