5 lekcji Matki Teresy, aby latać naprawdę wysoko jak orły
Ponad rok temu (29 lipca) do księgarni włoskich trafił zbiór tekstów Matki Teresy z Kalkuty, zatytułowany Amiamo chi non è amato. Testi indediti – Miłujmy tych, którzy nie są kochani. Teksty niepublikowane (Editrice Missionaria Italiana, 2016). Książka gromadzi dwa niepublikowane przemówienia Apostołki ostatnich, którą papież Franciszek ogłosił świętą 4 września 2016 roku na Placu Świętego Piotra. Dwa teksty wypowiedziane przez Matkę z Kalkuty w Mediolanie w 1973 r., podczas spotkania z młodymi ludźmi i zakonnicami, odnoszą się do najbardziej ukochanych przez nią tematów: miłość do wykluczonych, ubogich i niekochanych, znaczenie modlitwy i służby.
Autorem wstępu do książki jest sam papież Franciszek, który w swoim słowie podkreślił pięć kluczowych słów, które charakteryzowały osobę i dzieło św. Teresy: modlitwa, miłość, miłosierdzie, rodzina i młodzież.
Papież swoją przedmowę rozpoczyna od precyzyjnego wyjaśnienia: „Nie jesteśmy organizacją pozarządową. Organizacje pozarządowe pracują, by realizować pewien projekt; my pracujemy dla Kogoś. Dlatego ja również często powtarzam, że Kościół nie jest organizacją pozarządową, ponieważ pracuje dla Chrystusa i dla ubogich, w których żyje Chrystus, podaje nam rękę, prosi o pomoc, prosi o nasze miłosierne spojrzenie, naszą czułość”.
Matka Teresa nie zajmowała się dobroczynnością, wolontariuszami, nie pracowała dla biednych, ale poświęciła i ofiarowała siebie, i swoje życie dla nich, inspirowana przez Jezusa Chrystusa.
MODLITWA: „paliwo” chrześcijanina
„Pierwszym słowem jest modlitwa. Matka Teresa niestrudzenie zachęca nas do czerpania ze źródła Miłości, którym jest Jezus ukrzyżowany i zmartwychwstały, obecny w sakramencie Eucharystii, abyśmy mieli siłę pomagać Mu później w najuboższych spośród ubogich, z sercem pełnym radości”.
MIŁOŚĆ: „pieszczota” Boga
„Oznacza zbliżanie się do peryferii ludzi, których spotykamy na co dzień, odczuwanie współczucia dla ostatnich, cierpiących na ciele i w duchu – a odczuwanie współczucia jest możliwe tylko wtedy, kiedy potrzeby i rany drugiego przyjmuję w moim sercu – stawanie się świadkami czułej pieszczoty Bożej dla każdej rany ludzkości”.
MIŁOSIERDZIE: droga do świętości
„Trzecie jest miłosierdzie. Moglibyśmy także powiedzieć – uczynki miłosierdzia względem ciała i względem ducha, to znaczy zatroszczenie się o całego człowieka i o każdego człowieka”.
RODZINA: miłość jako prezent
„(…) W rodzinie w istocie uczymy się od mamy i taty uśmiechać się do siebie, przebaczać sobie, przyjmować siebie, poświęcać się jedni dla drugich, dawać, nie oczekując niczego w zamian, modlić się i cierpieć razem, radować się i pomagać jedni drugim”.
MŁODZIEŻ: płomień nadziei
„Do wszystkich młodych ludzi wołam, teraz, nie tracie nadziei, nie pozwólcie okraść się z przyszłości, która jest w waszych rękach. Zostańcie w Panu i kochajcie się tak, jak Bóg was kocha, bądźcie budowniczymi mostów, aby złamać logikę podziału, odrzucenia, obawy jednych przed drugimi, oddajcie się służbie ubogim, odważnie stawiajcie czoło życiu, które jest darem Bożym”.
Papież, zwracając się do młodzieży, zachęcał, aby karmili się wytrwale Słowem Bożym i angażowali swoich kolegów do spotkania z Chrystusem w sakramentach i Ewangelii. „Ofiarujcie świadectwo całemu światu”, aby latać wysoko jak orzeł „symbol rodzimego kraju Matki Teresy”.