Po spotkaniu organizacyjnym biura przygotowującego wyjazd z Polski do Panamy na Światowe Dni Młodzieży, otrzymaliśmy od diecezjalnego moderatora ks. Łukasza Popiaka wstępne informacje, którymi chcemy się z wami podzielić.
- Rejestracja grup polskich
Do końca nie ma jeszcze ustalonej daty, kiedy zostanie uruchomiona rejestracja przez Panamę. Będzie to, prawdopodobnie, także dzień uruchomienia rejestracji do wolontariatu krótkoterminowego oraz rejestracji grup polskich.
Przypominam, że systemy rejestracji będą dwa – podobnie jak było np. w Madrycie – polski i panamski.
Każda osoba wyjeżdżająca z Polski będzie musiała zarejestrować się w obydwu systemach. Będzie to także związane z ubezpieczeniem i polskim pakietem. Rejestracji dokonuje Diecezjalny Koordynator po uprzednim zgłoszeniu przez uczestnika.
- Ubezpieczenie
W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa ubezpieczeniowa dla WSZYSTKICH POLAKÓW JADĄCYCH NA ŚDM. W związku z tym znana będzie dzienna stawka ubezpieczenia oraz kwoty. Co ważne, w czasie wydarzeń centralnych przedstawiciel ubezpieczyciela będzie obecny na miejscu, a ubezpieczenie zawiera także zapis o aktach terroru. Konkretne stawki prześlę zaraz po podpisaniu umowy.
- Bilety lotnicze
Przed wakacjami Krajowe Biuro Organizacyjne podpisało list intencyjny z portalem eSky.pl, który zaoferował pomoc przy zakupie biletów lotniczych.
Chętne diecezje (grupy) proszę o zgłaszanie zapotrzebowania na loty. Potrzebne jest miejsce wylotu i powrotu, miejsce lądowania, zakres dat, liczba uczestników.
Po otrzymaniu od Was informacji przesyłamy ją do eSky, a przedstawiciel biura zgłosi się do Was z konkretną propozycją. Na tym etapie Biuro już nie wchodzi w w Wasze ustalenia etc.
- Pakiet polski
Zależy nam na tym, aby pielgrzymi z Polski byli widoczni. Dlatego, wzorem poprzednich edycji ŚDM, przygotowujemy polski pakiet. W czasie spotkania przed wakacjami była mowa o jego maksymalnym koszcie – ok 100 zł, po wakacjach – w czasie spotkania – mówiłem o max. koszcie 200 zł. Cały czas trwają poszukiwania tego, co w nim powinno być, uwzględniając warunki klimatyczne. Walka cena/jakość zawsze jest trudna. Przygotujemy wersję max i jeśli koszt będzie zbyt duży, będziemy rezygnowali z poszczególnych elementów.
- Studenci
Pojawiają się pytania ze strony duszpasterstw akademickich – co ze studentami (sesja)? Proponujemy skontaktować się z samorządami studenckimi, studenckimi kołami KSM lub innymi organizacjami studenckimi. One, w porozumieniu z władzami poszczególnych uczelni i wydziałów, mogą pomóc w rozwiązaniu problemu (KUL już takie rozwiązanie wprowadził).
Odrębny temat to Seminaria Duchowne i możliwość wzięcia udziału w ŚDM przez kleryków. Warto już sygnalizować rektorom, że taka sytuacja w przyszłym roku może się zdarzyć.
- Mapa grup
Na stronie panama2019.pl (http://panama2019.pl/index.php/organizacja/mapka-grup) znajduje się mapa grup przygotowujących się do ŚDM w Panamie. Bardzo proszę o zgłaszanie grup, o których wiecie. Na stronie znajduje się informacja o tym, jak to zrobić. W najbliższych dniach powstanie również mapa miejscowości z naszej diecezji, z których są chętne osoby na wyjazd do Panamy. Będzie ona na stronie santeos.pl .
- Zdrowie
W związku z pytaniami dotyczącymi chorób w Panamie – nie ma zagrożenia malarią w mieście (wg władz), czasami pojawiają się zachorowania na dengę.
Jeśli chodzi o choroby żołądkowe, w Panamie nie ma problemów z jedzeniem, takich jak np. w Meksyku.
Nie ma też obowiązkowych szczepień.
Osoby mające problemy ze skórą (słońce) oraz alergią na owoce morza, powinny szczególnie uważać.
- Bezpieczeństwo
Panama jest miastem dosyć bezpiecznym, jednak trzeba pamiętać o zachowaniu podstawowych zasad – unikania ciemnych miejsc, nie ma potrzeby noszenia przy sobie dużej ilości gotówki, zbędne cenne przedmioty lepiej zostawić w Polsce, kobiety powinny uważać na strój – aby nie był prowokujący.
- Ambasada
Wkrótce zostanie otwarta Ambasada RP w Panamie. KBO jest w stałym kontakcie z placówką oraz panem Ambasadorem. bardzo proszę, aby pytań nie wysyłać do Ambasady, ale w pierwszej kolejności do KBO.
- Dni w diecezjach
Wciąż czekamy na jakiekolwiek informacje z poszczególnych diecezji w Panamie. Moja prośba jest taka, aby raczej nie brać pod uwagę Nikaragui i Kostaryki. Czekamy na Wasze zgłoszenia do diecezji Chitre i Colon.
Przestrzegam przed planami zbyt rozbudowanej turystyki przed i po ŚDM. Po pierwsze, ze względów logistycznych, bezpieczeństwa i zdrowotnych. Po drugie, celem wyjazdu powinny być ŚDM, nie wycieczka po Ameryce Centralnej lub Południowej :).