Rzadko w obecnych czasach możemy znaleźć dom, w którym nie ma telewizora. Są i takie, w których jest ich kilka, choć muszę zaznaczyć, że znam osoby, które go nie posiadają. Taki dostęp sprawia, że „należy zwrócić uwagę na powszechne uzależnienie od telewizji. Jest to bardzo ważny środek przekazu informacji, może uczyć, bawić, pomagać i radzić. Nie wymaga od odbiorcy nakładu pracy, często też myślenia i dlatego łatwo się od niego uzależnić. Zasiadamy w wygodnym fotelu i poddajemy się atakującym nas obrazom, często nie myśląc i nie analizując oglądanych treści. Te treści mogą być bardzo różne i można nimi manipulować”[1].
Kiedy odbiornik zaczyna zajmować najważniejsze miejsce w domu i przez cały czas jest włączony, może to być podejrzeniem, że jedna z osób w domu może być uzależniona od niego[2]. Pierwsze objawy uzależnienia są prawie niezauważalne, lecz nieuchwycenie ich może szybko prowadzić do poważnych skutków tego uzależnienia. Powoduje ono problemy zdrowotne. Częste oglądanie telewizji wiąże się z siedzeniem, a to obniża sprawność ruchową, jest przyczyną wad postawy i wzroku, może nawet powodować problemy psychiczne.
Nadmierne przesiadywanie przed telewizorem wywołuje poczucie zmęczenia oraz znacznie ogranicza czas przeznaczony na inne zajęcia. Nieumiejętne dysponowanie czasem, spędzanie przed odbiornikiem wielu godzin może doprowadzić do uzależnienia.
Świat telewizji tak wciąga człowieka, że stopniowo prowadzi do izolacji od społeczeństwa. Biorąc pod uwagę wpływ telewizji na psychikę człowieka, zaznaczyć należy, iż jest on bardzo szeroki, działa ona zarówno na ludzką świadomość jak i podświadomość. Telewizja jest szczególnie atrakcyjnym, bardzo wygodnym oraz łatwym w odbiorze sposobem na spędzanie wolnego czasu, nie wymaga wysiłku intelektualnego, gdyż podawanie udźwiękowionego obrazu wyręcza niejako ludzką wyobraźnię. Uzależnienie od telewizji oznacza przymus jej oglądania, czynność ta przedkładana jest nad kontakty z ludźmi w realnym świecie, a plan dnia organizowany jest według telewizyjnego repertuaru. Takie działanie telewizji zasługuje na baczną uwagę, aby nie uzależnić się od niej istotne jest zachowanie umiaru w korzystaniu[3].
Drogi czytelniku, jeśli widzisz, że Twój dzień czy wieczór podporządkowany jest programowi telewizyjnemu to zastanów się, czy nie jest to pierwszy krok do uzależnienia.
[1] http://www.gim11leg.pertus.com.pl/uzalerznienie.htm – pobrano dnia 28.X.2010 roku.
[2] Por. B. T. Woronowicz, Uzależnienia, Geneza, terapia, powrót do zdrowia, Warszawa 2009, s. 519.
[3] Por. http://www.narkotyki.pl/nietypowe-uzaleznienia/uzaleznienie-od-telewizji/ – pobrano dnia 28.X.2010 roku.