Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.
Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów! A Szymon odpowiedział: Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci. Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.
Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym. I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.
A Jezus rzekł do Szymona: Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił. I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.
Autor: św. Łukasz – Syryjczyk pochodzący z Antiochii, lekarz (Kol 4, 14), towarzysz i współpracownik Pawła Apostoła
Czas powstania Ewangelii: przedział czasowy od 80 do 90 roku.
Miejsce spisania: Według Hieronima i Grzegorza z Nazjanzu Ewangelia powstała w Grecji, według innych świadectw – w Aleksandrii lub Rzymie.
Adresaci:Chrześcijanie pochodzenia pogańskiego, co potwierdza treść ewangelii, w której autor konsekwentnie opuszcza to, co mogłoby razić i nie interesować nawróconych z pogaństwa; wyjaśnia też terminy, zwyczaje i święta żydowskie.
Główna myśl dzieła: Misterium paschalne, Królestwo Boga i Ducha Świętego, uniwersalizm Dobrej Nowiny i nowej reguły życia, której wykładnią jest Ewangelia Zbawiciela. Dla ewangelisty historia zbawienia przyjmuje 3 okresy: 1. Czas Izraela- proroctwa i przygotowanie do pełni zbawienia, sięgające aż do Jana Chrzciciela; 2. Czas działalności mesjańskiej Jezusa, tzw. środek czasów – czas zbawienia; 3. Czas Kościoła- czas misji apostolskiej, dawania świadectwa, prześladowań.
Miejsce zdarzenia: Jezioro Genezaret
Bohaterowie: Jezus, Szymon Piotr i jego towarzysze, Jakub i Jan synowie Zebedeusza
Kontekst: Nad jeziorem Genezaret, w pobliżu Kafarnaum Jezus prowadzi służbę misyjną
i wkrótce powoła pierwszych uczniów.
Chrystus wsiadł do jednej z łodzi, która należała do Szymona. Jezus zaczyna nauczać. Ale potem przestaje mówić. Oddala się od zgromadzonej rzeszy ludzi, prosząc Szymona, aby wypłynął na głębie (czyli na środek jeziora) i zarzucił sieci na połów. To wydarzenie zdawałoby się zwyczajne, nabiera za chwilę niezwykłego charakteru. Połów okazuje się szczególnie obfity co zaskoczyło Szymona oraz jego towarzyszy. Całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili – mówi Szymon, gdy Chrystus prosi, aby zarzucili sieci na połów. Uczynili to więc tylko ze względu na słowa Pana Jezusa.
Ten nieoczekiwany połów ryb, któremu zdołali sprostać tylko przy pomocy wsporników z drugiej łodzi, wywołuje u Szymona Piotra reakcję. Piotr rzuca się do stóp Jezusa i mówi: Panie, odejdźode mnie, o jestem człowiek grzeszny. Synowie Zebedeusza Jakub i Jan reagują inaczej niż Piotr, ale oni także byli zdumieni. Chrystus wypowiada do Szymona słowa, które są bardzo sugestywne: Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił.
Chrystus naucza Apostołów w sposób szczególny. Wprowadza ich w tajemnice królestwa, które przede wszystkim muszą poznać, ażeby uwierzyć w swoje posłannictwo. Chrystus niejako utwierdza Apostołów (w sposób szczególny Piotra) w ich powołaniu. Jezus pozwala się głębiej zrozumieć. W tej sytuacji potwierdza głoszone słowa przez ukazanie nadprzyrodzonej Bożej Mocy. Szymon wtedy daje wyraz swej grzeszności. Czyż my przed Komunią świętą nie dajemy wyraz naszej grzeszności mówiąc: Panie, nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój…Piotr zaś mówi: Odejdź ode mnie, bo jestem człowiek grzeszny.
Chrystus względem Piotra stwierdza:odtąd ludzi będziesz łowił. Te słowa, ten cudowny połów ryb to misja Kościoła a zarazem każdego chrześcijanina. Przyprowadzać ludzi do źródła miłości czyli do Boga, ukazywać królestwo Boże. Czynić to wszystko za sprawą Jezusa Chrystusa. Na tym polega misja Kościoła.
Gdy na słowo Jezusa Piotr i ci, którzy byli z nim w łodzi, rzucili sieci w morze, wyciągnęli taką ilość ryb, że sieci zaczęły się rozrywać. Wówczas (jak jest napisane)skinęli na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Dziś także następca Piotra i ci, którzy są z nim w łodzi (biskupi i kapłani) dają znaki tym z drugiej łodzi (świeckim) by przyszli im z pomocą.
w. 4: ἐπανάγαγεεἰς τὸ βάθος καὶ χαλάσατε τὰ δίκτυα ὑμῶν εἰς ἄγραν
/epanagage eis to bathos kai halasate ta diktua hymon eis agran/
Czasownikἐπανάγω, którym Jezus zwraca się do Piotra oznacza „wypływać; odpływać”, ale oznacza także „wracać dokądś”. Piotr po nieudanym połowie ma znów powrócić; wypłynąć na jezioro. Jednak… ten połów będzie już inny, będzie połowem z Jezusem i w Jego mocy.
τὸ βάθος – głębia;
Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci.
W życiu człowieka pojawią się sytuacje trudne (wydawałoby się bez wyjścia). A Jezus pokazuje, że tak nie jest. Ważne w tym wszystkim jest moje zaufanie Bogu. Piotr zaufał
i stało się coś niezwykłego. W twoim życiu może być podobnie.
Warto przypomnieć sobie słowa, które skierował do młodych św. Jan Paweł II!
Wypłyń na głębię…