Po uczynieniu znaku krzyża kapłan pozdrawia wiernych, ten gest liturgiczny ma swoje w starym zwyczaju, według którego to osoba wyżej postawiona w hierarchii społecznej pozdrawia zebranych jako pierwsza. W Mszale Rzymskim znajdujemy kilka formuł pozdrowienia, które swoje źródło mają w Piśmie Świętym.
Pierwsza tradycyjna formuła, sięgająca początków chrześcijaństwa, a nawet Starego Testamentu:
Pan z wami, zaczerpnięta jest z Pisma św. z Księdze Rut ( Rt 2,4).
Druga formuła pozdrowienia:
Miłość Boga Ojca, łaska naszego Pana Jezusa Chrystusa i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi,
zaczerpnięta jest z Drugiego Listu św. Pawła do Koryntian (2 Kor 13,13).
Trzecia formuła:
Łaska i pokój od Boga, naszego Ojca i od Pana Jezusa Chrystusa niech będą z wami
i wszystkie jej warianty, znajdują się na początku wszystkich listów św. Pawła i niektórych listów apostolskich (l P 1,2; 2 P 1,2; Jud 1,2) i Apokalipsy (1,4-6).
Poprzez pozdrowienie kapłan oznajmia wspólnocie obecność Pana, który poucza, uświęca i zbawia. Kapłan życzy tej obecności wszystkim zebranym. Pozdrowienie to modlitwa, życzenie ale i błogosławieństwo. Bóg Ojciec przez Chrystusa, w Duchu Świętym obdarza uczestników liturgii swoją odwieczną miłością, łaskawością, jednością, radością i pokojem.
Lud boży odpowiada słowami I z duchem twoim, słowa te także zaczerpnięte są z Biblii (2 Tm 4,22; Gal 6,18; Flp 4,23; Flm 25). Widać w niej charakter modlitewny i życzeniowy. Wierni wzajemnie wyrażają kapłanowi życzenie, by Pan był z jego duchem. Przez “ducha” rozumie się tu Ducha Świętego, działającego w kapłanie. Warto, abyśmy pamiętali, że kapłan działo jako alter Christus (drugi Chrystus). W Mszale Rzymskim czytamy: “Kapłan zwrócony do ludu, rozkłada ręce i pozdrawia go” (OWMR 86).
Warto, abyśmy zawsze ilekroć jesteśmy na Eucharystii uświadamiali sobie, że Chrystus jest obecny z nami na modlitwie. Pozdrowienie to gest powitania. Chrystus zaprosił nas na Eucharystię i wita nas, jako swoich gości, ważnych i wyjątkowych gości. Ponadto gest ten ukazuje, że zgromadzenie liturgiczne jest Kościołem.
Chrystus pokazuje Ci dziś, że jesteś wyjątkowy. Nie zapomnij o tym!